E-Spor

E-Spor’da Başarılı Olmak

E-Spor, artık git gide bir spor dalı halini almış, endüstrileşmiş, milyonlarca insanı ekran başına kitlemiş bir organizasyon dalı. Peki bu işte dönen paralar başarıyla doğru orantılı mı? Gelin e-sporda başarı isminde dosyamızı açalım…

İlk başta biz e-sporu seneler öncesi görmüş, deneyimlemiş, içinde hem izleyici, hem organizatör bununla beraber yönetici pozisyonlarında bulunmuş, dönen oyunları seneler öncesi farketmiş insanlarız. Ben şahsi olarak, e-sporun bir endüstri haline dönüşeceğinden emindim. Sizler de emindiniz. Ancak bir problem var ortada. Bir çok insan, futbol kulüpleri e-spor branşı açmaya başladığında hepimiz tamam endüstrileşme başladı diye düşündü. Sadece endüstrileşmenin tohumları burada atılmadı.

Bir spor dalı, ne kadar insana ekranlardan erişebilirse o denli endüstrileşme gösterir. Türkiye’de futbol bir endüstri iken, Birleşik Devletlerde basketbol ve futbol (soccer olan doğrusu bizim futbol dediğimiz şey değil) birer dev endüstri halini almış. Bunda dediğim benzer biçimde izleyici sayısının doğrudan etkisi var. E-spor dediğimiz mevzu ne süre yüz binlerce insan tarafından anlık olarak canlı yayınlarda izlenmeye başladı, o vakit bu esporda endüstrileşme dediğimiz olgu meydana geldi. Onlarca kere yazdım, girişimciler, yatırımcılar, sponsorlar ve kulüpler, hepsi parasız sucuk tattıran stant görmüş gibi üşüştüler. Doğrusu siz sanıyor musunuz ki, kulüpler e-spora yatırım yapabilmek için girdi… Onlar da akbaba misali üşüştüler…

Peki gelelim başarı kıstaslarına. Kulüpler bu işe gelir beklentisi için girdi, net. PSG, League of Legends’ten çıktı, görmüşsünüzdür e-spor haber sitesi takip ediyorsanız. Gelir dağılımı… bilmem ne, okumadım gerisini. Çok belliydi çünkü. “Abi çocuklara 5 tane bilgisayar alıyoruz, bir de daire kiralıyoruz, bizlere on binlerce dolar para getiriyorlar” mantığı vardı çünkü. Milyonlarca takip edeni olan, aynı anda yüz binlerce insan tarafınca seyredilen, masrafsız, tesis gerektirmeyen, yüksek aktarma bilançoları yıkmayan bir spor dalı olarak gördüler. Ve çıkmaya başladılar. Parayı görebilenler kalmaya devam ediyor ısrarla. Sponsorlar da girdi işin içine. Peki bu kadar şey söyledim, başarı ölçekı bunun neresinde? Elbet gelir tarafında. Eğer takım sponsor bağlıyorsa, para getiriyorsa, kulüpler yahut ekibin yatırımcıları memnun olmuş anlama gelir. Ben şahsen bu güne kadar başarıya aç şekilde, zorluklarla savaşım edip bir şeyler gösteren bir takım görmedim. Aslen gördüm 1-2 tane ancak onlar da umutsuz vakalardı.

1907 Fenerbahçe eSpor takımı bugünlerde League of Legends Dünya Şampiyonası’nda sahne alıyor. Çok da iyi savaşım gösteriyorlar, bu konuda en küçük kaygım veya eleştirim bulunmuyor. Söz meclisten dışarı diyorum. E-spor büyümeye devam edecek. Ne süre ki izleyici kaybına uğramaya başlamış olacak, o süre kulüpler ve yatırımcıların takımları Worlds 2018 şampiyonu da olsa, o kulübü tek bir tık ile kapatacaklar.

Bugünlük de benden bu kadar olsun, bir sonraki e-spor blog yazısında görüşmek üzere, Allah’a emanet olın.

Etiketler
Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close